Czym jest transformacja cyfrowa i dlaczego jest to droga którą obrały największe firmy na świecie?

 

Czym jest transformacja cyfrowa?

Transformacja cyfrowa polega na ciągłym dostarczaniu wartości klientom przy wsparciu ludzi, procesów i technologii. To też model działania organizacji na wzór takich firm jak Facebook, Google, Microsoft, czy Netflix. Zmiana nie polega na wdrażaniu nowych technologii, lecz na przemodelowaniu funkcjonowania firmy, tak by czerpać z nich korzyści. Celem jest tworzenie i dostarczanie wartości dla klientów w nowy sposób. Charakterystyczne metody działania nowoczesnych, cyfrowych przedsiębiorstw to:

 

Całość można podsumować jako wykorzystanie nowych technologi do wspierania procesów decyzyjnych i organizacyjnych[1]. Kwestia podziału transformacji cyfrowej na obszary jest dyskusyjna i różni się w poszczególnych publikacjach. Jedną z propozycji jest wyróżnienie 4 obszarów[2]:

  1. Customer Experience
  2. Personalizacja oferty i dostarczanie wartości
  3. Automatyzacja biznesu
  4. Ciągła ewolucja

 

Zaproponowane obszary są od siebie zależne (customer experience jest zależne od wartości, jakie dostarczamy, a ewulacja ma zastosowanie tylko do innych obszarów), dlatego proponuję podział na dwie domeny: customer expierience i procesy biznesowe. Pierwsza opisuje to jak, postrzegana jest firma, a druga wewnętrzne procesy, więc podział jest rozłączny i kompletny.

 

Odsetek firm idących w stronę transformacji cyfrowej wzrasta głównie z powodu oczekiwań klientów[3]. Ostatnio widzimy też trend mówiący o kolejnym czynniku wymuszającym zmiany – Employee Experience[4]. Wg. badań instytutu Gallupa 87% pracowników na świecie nie jest zaangażowanych w swoją pracę[5]. Z tego powodu Employee Experience jest jednym z najnowszych trendów w branży HR[6].

Kolejnym problemem, z jakim borykają się przedsiębiorcy to brak możliwości monitorowania biznesu na zadowalającym poziomie, z czym boryka się 50% organizacji[7]. Nie jest to zaskoczeniem, wiedząc że 90% firm jest niezadowolona z jakości swoich danych[8].

Rysuje nam się już z tego obraz potencjalnych korzyści, jakie niesie z sobą transformacja cyfrowa.

 

Korzyści

Transformacja cyfrowa nie jest tylko przelotną modą, co pokazują liczne badania[9]. Odsetek największych firm, które są sterowane poprzez dane, rośnie z każdym rokiem. Ilustrację tego stanowi poniższa tabela opracowana BGC[10]

Ponad połowa osób oczekuje od tranformacji cyfrowej zwiększenia przychodu[11]. Nie są to tylko życzenia, co pokazuje szereg badań, m.in. to przeprowadzone przez Economist Intelligence Unit[12]. Prawie 90% ankietowanych stwierdziło, że cyfrowa transformacja miała wpływ na efektywność biznesu. W ponad 80% przypadkach przyczyniła się też do pozyskania większej ilości klientów.

Ranking najbardziej innowacyjnych firm sporządzanych przez BCG[13] również zawiera cyfrowe organizacje na podium:

 

Transformacja cyfrowa jest więc naturalnym etapem rozwoju firm w XXI w. Wynikają z tego liczne korzyści, które starałem się przedstawić w niniejszym wpisie. Każdy rok dodaje też kolejne dane do poparcia tezy. Trasformacja cyfrowa, jak każda inna, musi mieć swoją wizję, do której dążymy. Takim celem jest Data Driven Company, czyli organizacja wykorzystująca dane w efektywny sposób do wspierania biznesu. O tym, czym dokładnie jest, napiszę w kolejnym artykule.

 


[1] https://www.pwc.com/us/en/advisory-services/digital-iq/assets/pwc-digital-iq-report.pdf

[2] http://kwaliteit.toerismevlaanderen.be/sites/default/files/atoms/files/The-2018-Digital-Transformation-Report.pdf

[3] https://www.prophet.com/thinking/2014/07/the-2014-state-of-digital-transformation/

[4] https://sites.prophet.com/altimeter/2017-state-digital-transformation/

[5] Nikki Blacksmith, Jim Harter, Majority of American Workers Not Engaged in Their Jobs, „Gallup Wellbeing”, listopad 2011.

[6] https://www.forbes.com/sites/jeannemeister/2017/01/05/the-employee-experience-is-the-future-of-work-10-hr-trends-for-2017/#4717095e20a6

[7] http://www.eweek.com/small-business/business-intelligence-analytics-top-areas-of-investment-in-2014-gartner

[8] https://www.experian.com/assets/decision-analytics/white-papers/the%20state%20of%20data%20quality.pdf

[9] https://www.pwc.com/us/en/advisory-services/digital-iq/assets/pwc-digital-iq-report.pdf

[10]https://www.bcg.com/publications/2017/digital-transformation-transformation-data-driven-transformation.aspx

[11] https://www.pwc.com/us/en/advisory-services/digital-iq/assets/pwc-digital-iq-report.pdf

[12] https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/papillon-local/uploads/5/5/eiu-accenture-pega-digital-evolution.pdf

[13] https://www.bcg.com/Images/BCG-Most-Innovative-Companies-Jan-2018_tcm9-179354.pdf

← Powrót do bloga